Faktura vat - jak również elektroniczna forma jej wystawiania

Wypisywanie faktur jest obowiązkiem każdego właściciela biznesu , niezależnie od charakteru prowadzonej przezeń działalności, formy opodatkowania i innych aspektów . W tym celu można wykorzystywać fachowe programy księgowe lub uproszczone narzędzia, które równie dobrze realizują swoją rolę . Czym należy się kierować przy doborze oprogramowania do tworzenia faktur ?

Co powinno być na fakturze VAT ?

Są obowiązkowe dane i wartości, które muszą znaleźć się na fakturze vat, by była uznana za ważną . Dotyczy to w podobny sposób faktur vat papierowych, jak również elektronicznych , które są tworzone przez program do ich wystawiania. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług faktura VAT bezapelacyjnie musi obejmować:

 • datę wystawienia,
 • numer jednoznacznie identyfikujący fakturę,
 • imiona i nazwiska bądź nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług, a także ich adresy,
 • numer NIP podatnika oraz nabywcy usług lub towarów,
 • datę wykonania usługi lub dostawy towarów. Może być to również data, w której otrzymano zapłatę, jeśli jest ona różna od daty wystawienia faktury,
 • nazwy towarów lub usług,
 • ilość dostarczonego towaru lub zakres wykonanych usług,
 • cenę jednostkową towaru lub usługi netto,
 • kwoty wszelkich rabatów lub obniżek cen netto,
 • stawki podatku,
 • wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług netto,
 • sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż zwolnioną od podatku oraz objętą poszczególnymi stawkami podatku,
 • kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na kwoty objęte różnymi stawkami podatku,
 • kwotę należności ogółem.

Znaczna liczba niezbędnych do uwzględnienia informacji , tworzenie faktury VAT w edytorze tekstu dla każdego kontrahenta z osobna , byłoby zadaniem długotrwałym , a dodatkowo obarczonym dużym ryzykiem pomyłki. Stąd zaleca się wykorzystanie z opcji , którym jest program do faktur vat. Na co zwrócić uwagę wybierając takie oprogramowanie?

Jakie wybrać oprogramowanie do fakturowania?

Wybierając program do tworzenia faktur VAT należy zwrócić uwagę na parę istotnych aspektów:

- zgodność oprogramowania z przepisami nadmienionej ustawy . Może się zdarzyć, iż obecny na rynku program nie spełnia jej wymogów - nie jest to kontrolowane przez żaden urząd ani instytucję,

- aktualizacje - korzystanie z wielu darmowych programów może wiązać się z sytuacją , w której faktura VAT zostanie wystawiona według nieaktualnego szablonu. Co prawda zmiany w tej dziedzinie są raczej wyjątkowe , ale wielu biznesmenom jest trudno kontrolować je wszystkie . Stąd tak ważne jest , żeby program aktualizował się automatycznie, niezależnie od użytkownika.

- prosty cennik - wiele programów reklamowanych jako darmowe, w rzeczywistości narzuca na użytkowniku mnóstwo kolejnych płatności , na przykład. za wspomniane aktualizacje. Warto korzystać z programu, jaki posiada np. darmową wersję demonstracyjną i przejrzystą cenę wersji pełnej . Przykładem takiej wyceny jest np. oprogramowanie do faktur VAT Rafsoft program do fv .

- rozszerzenia - wybierając oprogramowanie do faktur vat należy zastanowić się, czy potrzebne jest wyłącznie podstawowe narzędzie, czy cały program do księgowości . Oczywiście rozbudowane oprogramowanie nie zawsze jest potrzebne od razu, toteż dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po ofertę umożliwiającą rozszerzenie podstawowej wersji do bardziej zaawansowanej , zawierającej przykładowo obsługę księgi przychodów i rozchodów albo kompletnej księgowości. W razie konieczności można po prostu zmienić pakiet.